Bu dosyamızda 6 makale bulunmaktadır. Sadece birinci makale örneği aşağıda gösterilmiştir.

Makale 2: Sınav Kaygısı Yaşayan Çocuk Neler Deneyimler?

Makale 3: “Bizim Çocukta Sınav Kaygısı Filan Yok, Kaygılansa Çalışır.”

Makale 4: Sınav Kaygısına Hangi Ebeveyn Davranışları Neden Olur?

Makale 5: Sınav Kaygısını Önlemenin Yolları Nelerdir?

Makale 6: Yaptığımız Hataları Fark Ettik, Şimdi Ne Yapacağız?


Sınav Kaygısı Nedir?

Kaygı korkulacak bir durumun yaşanma olasılığına dair yaşanan korkudur. Örneğin; üzerine hızla yaklaşan bir araba geldiğini gören herkes korkar. Kaygı ise daha sokağa bile çıkmadan, üzerine hızla yaklaşan bir arabanın gelme ihtimalini düşünüp korkmaktır. Korku şu ana aitken, kaygı geleceğe aittir. Yani bir durumun kişide kaygı yaratıp yaratmayacağı, çoğu zaman kişinin o durumu nasıl anlamlandırdığına bağlıdır.

Sınav kaygısının iki temel sebebi vardır. Birincisi ve en önemlisi ‘utançtır.’ Çocuk sınavda başarılı olmazsa, kendinde bir sorun oluşacağını ve ailesi ve toplum tarafından kabul görmeyeceğini düşünür. Bu öğrencilerden sıklıkla şu cümleleri duyarız:

“Başaramazsam ailemin yüzüne bakamam.”,

“Başaramazsam ailemin ve öğretmenlerimin gözünden düşerim.”,

“Başaramazsam rezil olurum.”,

“Başaramazsam insanlar benim aptal olduğumu düşünür.”,

“Başaramazsam zeki olmadığım ortaya çıkar.”,

“İyi bir liseye/ üniversiteye giremezsem hayatım biter.”.

“İyi bir liseye/ üniversiteye giremezsem toplumda değer görmem.”.

Tüm bu cümlelerin ortak duygusu utançtır ve utanç insan için en yıkıcı duygulardan biridir. Kişi başarısız olursa, kendisinden utanacak ve değersiz hissedecektir. Bizim toplumumuzda utanç kaynaklı kaygı oldukça fazladır.  2015 PISA Öğrenci Refahı Raporu’nda, öğrencilerin %59’sı “Sınava hazır hissetsem bile kaygı yaşarım” demiştir.  Yani maalesef bizim çocuklarımızın çoğu utanç temelli kaygı yaşıyor. Bu sorunu çözmek için lütfen ‘sınav kaygısı nasıl yönetilir?’ videolarımızı izleyin

Kaygının ikinci sebebi de hazır olmama, yani yetersizliktir. Kişi diğer makalelerde ele alacağımız gibi birçok sebepten dolayı sınava hazır olmayabilir. İlk önce çocuk neden sınava hazır değil onu keşfetmek gerekir. Örneğin yeteri kadar çalışmamıştır, çalışma yöntemlerini bilmiyordur (lütfen çalışma yöntemleri videolarımızı izleyin), motivasyonu yoktur, sınavı anlamlı bulmuyordur.

Bazen bir çocukta utanç ve yetersizlik olsa da ve bundan dolayı kaygı yaşasa da bu kaygıyı yönetebilir. Çocuklar kaygıyı yönetmeyi öğretmek gerekir. (Lütfen kaygı yönetimi videolarımızı izleyin.)

Kısacası çocuklar, yetersizlik ve utançtan dolayı kaygı yaşarlar. İlk önce kaygının sebebini bulmak ve ona göre önlemler almak gerekir. Diğer makale ve videolarımızda bu konuları derinlemesine ele alıp sizlere çözümler önereceğiz.

ParentWiser © 2020. Tüm hakkı saklıdır.