Bu dosyamızda 15 makale bulunmaktadır. Sadece birinci makale örneği aşağıda gösterilmiştir.

Makale 2: Çocuklar Kardeş Kıskançlığını Nasıl Gösterir?

Makale 3: Ebeveynlerin Kardeş Kıskançlığına Sebep Olan Bilinçdışı Düşünceleri Nelerdir?

Makale 4: Kardeş Kıskançlığına Neden Olan Ebeveyn Davranışı: Eşit Davranmak

Makale 5: Kardeş Kıskançlığına Neden Olan Ebeveyn Davranışı: Kardeşleri Kıyaslamak

Makale 6: Kardeş Kıskançlığına Neden Olan Ebeveyn Davranışı: Kardeşler Arasında Taraf Tutmak

Makale 7: Kardeş Kıskançlığına Neden Olan Ebeveyn Davranışı: Kardeş Yapma Fikrini Çocuğa Sormak

Makale 8: Kardeş Kıskançlığına Neden Olan Ebeveyn Davranışı: Olumsuz Kardeş Yorumu

Makale 9: Kardeş Kıskançlığına Neden Olan Ebeveyn Davranışı: Kardeşle İlgili Yalan Söylemek

Makale 10: Kardeş Kıskançlığına Neden Olan Ebeveyn Davranışı: Ağabeylik ve Ablalık Rolü Vermek

Makale 11: Aile Türünüz Kardeş Kıskançlığını Nasıl Etkiler?

Makale 12: Kardeş Kıskançlığını Ortadan Kaldırmak ve Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Makale 13: Çocuğu Yeni Doğacak Kardeşe Nasıl Hazırlarız?

Makale 14: Yeni Bir Kardeş Gelirken, Çocuk Bilgilendirilmeli

Makale 15: İkizlerde Kardeş Kıskançlığının Benzerlikleri ve Farklılıkları Nelerdir?


Kardeş Kıskançlığı Neden Ortaya Çıkar?

Kıskançlık, en basit anlamda kişinin sahip olduğu şeyi kaybetme korkusundan ortaya çıkar. Kardeş kıskançlığı hisseden çocuk için bu korku, hayatındaki en değerli şey olan anne ve baba sevgisini kaybetme korkusudur. Bu da korkuların en büyüğüdür. Bu durumda şu soruyu sormak gerekir, bir çocuk neden anne ve babasının sevgisini kaybetmekten korkar? Başka bir kardeş çocukta neden korku yaratır?

Çocuk, ailesinin sevgisinin “sınırlı” olduğunu düşünürse, sevgiyi kaybetmekten korkmaya başlar. Çocuk, “Ailemin sevgisi sınırlı olduğu için, en fazlasını kardeşim alabilir. Dolayısıyla bana sevgi kalmaz. Sevgiyi alamayınca da yalnız kalırım.” diye düşünür. Peki çocuk neden sevginin sınırlı olduğunu düşünür?

Bunun iki temel nedeni var: koşullu sevgi ve güvensizlik. Bir evde ne kadar koşul varsa çocuk sevginin o kadar sınırlı ve yetersiz olduğunu düşünür. Koşullu sevgi; çocuğun yaptığı davranışlar karşısında verilen sevgidir. Örneğin, evde sürekli övgü, yargı, ödül veya ceza varsa, çocuk sevgiyi davranışlara bağlı olarak kafasında kodlar. Çocuk der ki ‘Annem/Babam onun istediği bir davranışı yapınca beni seviyor (ödül ve övgü), yapmayınca sevmiyor (yargı ve ceza)’. Davranışlara bağlı sevgi de sayılabilir olduğu için çocuk sevginin sayılabilir ve dolayısıyla sınırlı olduğunu düşünür. Çocuk; “Kardeşim beş övgü (yapay sevgi), ben iki övgü aldım. Öyleyse kardeşimi daha çok seviyor.” diye düşünür. Kıskançlık ise bu yarışın sonucu olarak ortaya çıkar.

Ama evde koşulsuz sevgi varsa (koşulsuz sevgi videolarımızı izleyin) çocuk der ki “Ailemin sevgisi sınırsız. Ailem kardeşimi sevse de bana karşı sevgisi azalmaz. Her kardeşi aynı anda sevebilir.” Bu durumda kıskançlık davranışları gösterme ihtiyacı duymaz. İkinci neden ise güvensizliktir. Çocukla güvenli bağ kurmak demek, sadece onun fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak demek değildir. Güvenli bağ kurmanın temelinde koşulsuz sevgi vardır. Evde koşulsuz sevgi varsa çocuk davranışlarıyla değil, kimliği ile sevildiğini düşünür. Bu durumda da sevgide tutarlılık ve süreklilik vardır. Ailenin sevgisi davranışlara göre değişmez. Çocuk der ki “Ailem beni ben olduğum için zaten seviyor. Ben hata da yapsam ailemin sevgisi azalmaz veya başka birisine kaymaz” Ama çocukla aile arasında güvene dayalı bir ilişki yoksa, çocuk ailesinin sevgisini kaybedeceğini düşünür. Evde kardeş varsa, bu korkuyu kıskançlık olarak gösterir. O zaman kardeş kıskançlığını yenmek için ilk olarak aile çocuğunla güvenli bağ (güvenli bağ videolarımızı izleyin) kurmalı ve koşulsuz sevgi sunmalıdır. Kardeş kıskançlığı sorununu çözmek için ‘kardeş kıskançlığı’ eğitimimizdeki videoları izleyin.

ParentWiser © 2020. Tüm hakkı saklıdır.